SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Träna smart inte hårt!

Huvudinstruktör - Asif Zejnic
Asif Zejnic grundade Kristianstad Taekwondo hösten 2018
Kukkiwon certifikat
  • Svartbälte 3 DAN KUKKIWON
  • Svartbälte 2 DAN KUKKIWON
  • Svartbälte 1 DAN KUKKIWON

WT Coach Certification Course.

  • Level 1
  • Level 2
 ITA - Intelligent Taekwondo Academy, godkänt certifikat.
 
150h utbildning innefattar 60h teori och 90h implementation i verksamheten:
  • Coach, Reflection and Development
  • Mental preparation and planning
  • Reflective coaching on the combat area.
  • Sports psychology coaching & trainer role.
  • Sports psychology mental training during press
  • Sports psychology performance optimization

 

RF-SISU´s utbildningar

  • Plattformen barn- och ungdomsledarutbildning
  • Grundtränarutbildning, Nivå 1 (GTU1)
  • Grundtränarutbildning, Nivå 2 (GTU2)
  • Idrottspsykologi - Ledarskapets betydelse för motivation.
  • Bra mat för barn och ungdomar.

Landslagsmeriter. 

  • Coach Kadett EM, 2022 Malta

European Taekwondo Union (ETU)

  • Internationell coaching licens

Övriga meriter.

  • Vinner pris som årets ungdomsförening 2023
  • Vinner stipendium från Riksidrottens Vänners samlade stipendiefond 2023
  • Grundare till DC-Taekwondo 2023
  • Grundare till Kristianstad Taekwondo 2018
  • Vinner idrottsledarstipendie 2015
Instruktör - Maja Vendel.
Instruktör för PeeWee

Kukkiwon certifikat

  • Svartbälte 2 DAN KUKKIWON
  • Svartbälte 1 DAN KUKKIWON
Nationella medaljer.
  • SM-Silver 2023
  • SM-Silver 2021
  • SM-Guld 2019
  • SM-Silver 2018

Övriga meriter.

  • Vinner årets idrottsledarstipendie, 2022.
  • Bästa fighter Wounderful Copenhagen 2019
Instruktör - Moa Wallin
Instruktör fortsättningsgrupp minior 8-11 år.

Kukkiwon certifikat.

  • Svartbälte 2 DAN Kukkiwon
  • Svartbälte 1 DAN Kukkiwon
Nationella medaljer.
  • SM-Silver 2023
  • SM-Brons 2022.
  • SM-Silver 2019.
  • SM-Silver 2018.
  •  

Internationella medaljer.

  • Nordiskmästare 2022

Övrigt

  • Vinner idrottsledarstipendie, 2023
  • Vinner stipendium från Arvidsfonden för sin fina insats och engagemang till sporten, 2023
  • Bästa fighter Svenska cupen 3, 2018.
Instruktör - Adam Zejnic
Adam Zejnic - Ledare för Rising Stars

Kukkiwon certifikat.

  • Svartbälte 1 DAN Kukkiwon
Nationella medaljer.
  • SM-Silver 2023
  • SM-Guld 2022
  • SM-Brons 2021
  • SM-Guld 2019
  • SM-Guld 2018

Internationella medaljer

  • Swedish Open 2023 - Brons
  • Nordiskmästare 2022 - Guld

Övrigt

  • Vinner idrottsledarstipendie, 2024
Instruktör - Ariant Selimi
Ariant Selimi - Ledare för Rising Stars

Kukkiwon certifikat.

  • Svartbälte 1 DAN Kukkiwon
Nationella medaljer.
  • SM-Silver 2023
  • SM-Silver 2022
  • SM-Brons 2021
  • SM-Guld 2019

Internationella medaljer

  • Polish Open 2022 - Guld
  • Nordiskamästerskapet 2022 - Brons

Landslagsmeriter

  • Landslagsdebut kadett EM-Malta 2022 - 5:e plats
Ledare - Leona Selimi
Leona Selimi - Ledare för nybörjare minior 6-8 år

GUP certifikat.

  • 1 Gup.
Tävlingsmeriter.
  • Guld - Lomma Cup, Lomma 2022
  • Guld - Västra Open, Trollhättan 2022
  • Silver - Challanger, Helsingborg 2022

Övrigt.

  • Vinner pris som årets unga idrottsledare 2024
 
Huvudsponsor
Guldsponsor
Silversponsor
Baspaket
Samarbetspartner